Ludzki organizm zamieszkują miliardy bakterii. Wpływają one na wiele istotnych funkcji dla naszego organizmu. Kojarzą się przede wszystkim z mikroflorą jelitową, ponieważ to właśnie w jelitach znajduje się ich najwięcej. Co ciekawe, działanie mikroflory jelitowej wpływa nie tylko na odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego, ale na zdrowie całego organizmu. Do zadań tych mikroorganizmów należy również dbanie o odporność człowieka, o produkcję neuroprzekaźników koniecznych do sprawnego działania układu nerwowego czy też zapobieganie rozwojowi chorób autoimmunologicznych.
Probiotyki w codziennej diecie
Na szczęście probiotyki – czyli dobroczynne bakterie – można przyjmować na codzień w formie pożywienia. Znajdują się one przede wszystkim w kiszonkach i produktach fermentowanych. Do najpopularniejszych produktów naszpikowanych probiotykami należą:
- fermentowany nabiał – wszelkiego rodzaju jogurty, kefiry, kwaśne mleko czy maślanki;
- kiszonki – szczególnie kiszone ogórki, kapusta, kimchi;
- inne fermentowane produkty – pasta miso, chleb na zakwasie, kombucha.
Jak dbać o bakterie jelitowe?
Podaż probiotyków to jedno. Ważne jest też odpowiednie dokarmianie mikroorganizmów jelitowych, które wspomoże ich rozrost i namnażanie. Dlatego należy pamiętać o jedzeniu prebiotyków, czyli produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Bardzo ważne jest również urozmaicenie diety i spożywanie różnego rodzaju włókien pokarmowych. Istotną rolę mają tu przede wszystkim warzywa i ich regularne spożywanie. Wówczas jelita – i reszta organizmu – funkcjonują sprawniej i skuteczniej chronią zdrowie człowieka.