Egzema atopowa – przyczyny, objawy, leczenie i jakość życia pacjentów

Egzema atopowa jest najbardziej powszechnym rodzajem egzemy. Najczęściej dotyka ona dzieci. Choroba ta ma podłoże alergiczne i charakteryzuje się objawami w postaci świądu oraz suchości skóry. Przyczyną jej występowania mogą być podrażnienia mechaniczne i chemiczne, w tym wkładanie ubrań lub stosowanie ręczników wykonanych z szorstkich materiałów, agresywne detergenty, mydła o szorstkiej powierzchni itp. Dzięki wiedzy na temat symptomów, przyczyn oraz sposobów leczenia egzemy atopowej można skutecznie łagodzić jej objawy.

Egzema atopowa – przyczyny

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny występowania egzemy atopowej. Opierając się na badaniach naukowych, można stwierdzić, że ma ona podłoże:

  • genetyczne,
  • środowiskowe,
  • immunologiczne.

Przyczyny genetyczne to mutacje genowe m.in. powoduje niewłaściwą pracę białka o nazwie filgaryna, które odpowiada za tworzenie warstwy ochronnej naskórka. Do środowiskowych przyczyn egzemy atopowej zalicza się czynniki w postaci: skrajnej temperatury i wilgotności powietrza, drażniących składników mydeł i detergentów, zanieczyszczeń powietrza itp. Przyczyny immunologiczne leżą w nadmiernie silnej reakcji alergicznej organizmu na niewielką dawkę alergenu.  

Egzema atopowa – objawy

Najczęstszym objawem egzemy atopowej jest świąd. Jego wystąpienie jest przyczyną błędnego koła. Sprzyja bowiem drapaniu skóry przez pacjenta, co powoduje dalsze uszkodzenia skóry i infekcje. Te z kolei potęgują swędzenie i pobudzają pacjenta do bardziej intensywnego drapania, które może powodować powstawanie ran z widocznym ropnym wysiękiem i obrzękami. Pozbawiona ochronnej bariery lipidowej skóra jest zaogniona i sucha. Mogą pojawić się także plamy i wysypka, a nawet miejscowy wyprysk. Egzema atopowa może dawać także rzadsze objawy, takie jak nietolerancja pokarmowa oraz nadwrażliwość skóry na niektóre tkaniny. Zdarzają się także symptomy w postaci powiększonych węzłów chłonnych, łupieżu oraz wyprysku na sutkach.

Egzema atopowa – leczenie miejscowe

Przebieg leczenia egzemy atopowej powinien być ściśle dostosowany do rodzaju i nasilenia symptomów choroby. Podstawą terapii jest przywrócenie naturalnej bariery lipidowej skóry poprzez jej optymalne nawilżenie i właściwą pielęgnację. Należy także bezwzględnie unikać bodźców powodujących występowanie objawów. W miejscowym leczeniu objawów egzemy atopowej stosuje się emolienty często w połączeniu z kwasem salicylowym lub mocznikiem, które pozwalają zapobiegać rogowaceniu skóry. Przykładem dermokosmetyku stworzonego z myślą o uzupełniającym leczeniu egzemy lub atopowego zapalenia skóry jest Dexeryl. Krem emolient może być stosowany na całe ciało przez całą rodzinę. Przy zaostrzonych objawach skórnych okresowo wprowadza się także glikokortykosteroidy, których długotrwałe stosowanie może dawać jednak skutki uboczne.

Egzema atopowa – leczenie ogólnoustrojowe

Terapia ogólnoustrojowa egzemy atopowej opiera się na doustnym przyjmowaniu antybiotyków oraz kortykosteroidów. Wśród środków farmakologicznych stosuje się także leki o działaniu immunosupresyjnym (cyklosporynę A) oraz przeciwhistaminowym. Te ostatnie pozwalają skutecznie eliminować uczucie swędzenia. W łagodzeniu objawów egzemy atopowej przydatna może być także fototerapia, w trakcie której pacjent eksponowany jest na promieniowanie UVA oraz UVB. Dla utrzymania dobrej kondycji skóry niektórzy lekarze zalecają również suplementację preparatami zawierającymi kwasy omega-3, witaminę D oraz bakterie probiotyczne ze szczepu Lactobacillus.

Egzema atopowa – jakość życia pacjentów

Egzema atopowa może niekorzystnie wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Dlatego coraz częściej dostrzega się konieczność uzupełnienia zwyczajowego leczenia tej choroby o psychoterapię, grupy wsparcia i techniki relaksacyjne. Holistyczna terapia to szansa na skuteczne łagodzenie objawów i polepszenie jakości życia pacjentów dotkniętych egzemą atopową. 

Related Posts

wpływ diety na skórę

Wpływ diety na skórę – co jeść dla zdrowej cery?

Zdrowa, promienna cera jest odzwierciedleniem naszego wnętrza, a wpływ diety na skórę jest nie do przecenienia. Coraz więcej badań potwierdza, że to, co spożywamy na co dzień,…

Zdrowe jedzenie i jego wpływ na ludzki organizm

Zdrowe jedzenie i jego wpływ na ludzki organizm

Wraz z wzrastającą świadomością konsumentów rośnie popularność zdrowego odżywiania. Pełnowartościowe i ekologiczne posiłki mają zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podpowiadamy, dlaczego warto stawiać na zdrowe jedzenie….

Jak komponować zdrowe posiłki?

Jak komponować zdrowe posiłki?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Dzięki temu można przecież zachować swoje zdrowie na dłużej. Żywność bogata w witaminy i…

Naturalne probiotyki - co jeść, aby wesprzeć mikroflorę?

Naturalne probiotyki – co jeść, aby wesprzeć mikroflorę?

Ludzki organizm zamieszkują miliardy bakterii. Wpływają one na wiele istotnych funkcji dla naszego organizmu. Kojarzą się przede wszystkim z mikroflorą jelitową, ponieważ to właśnie w jelitach znajduje…

Czy zdrowe jedzenie musi być drogie?

Czy zdrowe jedzenie musi być drogie?

Wiele osób rezygnuje ze zdrowego jedzenia myśląc, że jest ono drogie. Często mówi się np. o nasionach chia, amarantusie czy innych mniej znanych produktach w kontekście zdrowego…